Cross hatching
Wyświetlanie wszystkich wyników: 3
Wyświetlanie wszystkich wyników: 3
Sztuka aborygeńska to nie tylko powszechnie kojarzony z nią styl dot painting czy bush medicine leaves. Wręcz przeciwnie, obrazy Aborygenów są doskonałym przykładem łączenia ze sobą różnych technik i przekształcania ich w coś unikalnego i jedynego w swoim rodzaju. Znacznie mniej popularnym, a tak samo ważnym i powszechnie znanym w malarstwie aborygeńskim stylem jest cross hatching.
Cross hatching najczęściej spotykany jest w rysunku i jest to nic innego jak naprzemiennie krzyżujące się i równoległe do siebie linie, za pomocą których artysta wydobywa kształt i obłość rysowanego przedmiotu. W aborygeńskim malarstwie cross hatching pełni jednak nieco inną rolę. Malarskie dzieła sztuki powstałe w tym stylu cechuje zdecydowanie bardziej ozdobna, a nawet stylizowana, ornamentalna linia, która nie jest wyłącznie wypełnieniem kształtu.
W północnej części Australii, gdzie cross hatching jest najszerzej stosowany, przyjęło się na niego określenie “Rarrk”. Technika ta i styl służą tam nie tylko do malowania na płótnie, ale także do zdobienia ciała i obiektów natury. Linie tworzą geometryczne kształty, unikalne dla każdego plemienia.
Cross hatching i dot painting to nie jedyne style wykształcone na terenie Australii. Choć najbardziej popularne, często łączone są ze sobą na płaszczyźnie jednego płótna, tworząc niezwykle zróżnicowane pod względem techniki i koloru barwne dzieła sztuki. Co ciekawe, cross hatching stanowi bazę dla innego, mniej znanego stylu, jakim jest X-ray painting. Jak sama nazwa wskazuje, polega on na ukazywaniu na płótnie wnętrza organizmu, najczęściej wewnętrznych organów zwierzęcia. Każdy z nich, wyodrębniony od reszty za pomocą grubej linii, wypełniony jest właśnie cross hatchingiem. Innym stylem, który również nie należy do najszerzej znanego, jest bush medicine leaves. Obrazy na płótnie powstałe w tej technice charakterystyczne są dla grupy kobiet, która za ich pomocą oddaje swoisty hołd cudownym właściwościom leczniczej rośliny.
Obrazy znanych artystów w stylu Rarrk spotkać można głównie na terytorium Arnhem Land, czyli półwyspie na północy Australii. Wierzy się, że niosą one w sobie olbrzymią duchową moc i są święte. Pierwotnie malarstwo to było częścią ceremonii, w czasie których pokrywano ciała świętymi malunkami. Z czasem zaczęto przenosić je na płótno, przez co stały się znacznie szerzej rozpoznawalne i wypłynęły poza granice swojego oryginalnego występowania.
Najczęściej portretowane są w tej technice zwierzęta morskie oraz gady. Widoczne są wtedy wszystkie ich wewnętrzne narządy, do których wgląd możliwy jest właśnie dzięki obrazom. W celu uzyskania jak najbardziej szczegółowego malunku i uwydatnienia najdrobniejszych detali kiedyś do nakładania farby używano ludzkich włosów, które dzięki swojej miękkości można było wiązać w malutkie pędzelki. Dziś nie stosuje się już tej metody pozyskiwania włosia do pędzli, a zamiast naturalnych barwników pochodzących z ziemi korzysta się z syntetycznych farb akrylowych, które są znacznie bardziej trwałe i mniej podatne na upływ czasu.
Wszystkie obrazy Aborygenów niosą ze sobą ukryte przesłanie, często czytelne wyłącznie dla wtajemniczonych. Każde plemię ma swój własny sekretny zestaw znaków i symboli, których metoda odczytywania znana jest wyłącznie członkom klanu i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dlatego nawet członkowie różnych plemion nie są w stanie odcyfrować dokładnego przesłania obrazu. Aborygeni przekazują sobie międzypokoleniowo “marzenie”, którym każdy musi się zaopiekować i które jest inne dla każdego z osobna. I to właśnie ono może być tematem unikalnych obrazów.
Warto również wiedzieć, że obrazy Aborygenów odczytywane mogą być na wielu płaszczyznach, w zależności od tego, kto i kiedy je ogląda. Oznacza to, że z danego płótna zupełnie inny sens wyniesie dziecko, co innego dostrzeże dorosły, a jeszcze odmienną rzecz zobaczy osoba starsza. Wieloznaczeniowość i możliwość interpretacji na wielu płaszczyznach to zatem coś, co nieprzerwanie cechuje aborygeńskie dzieła na przestrzeni kilkudziesięciu tysięcy lat, aż do dnia dzisiejszego.